Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miluju své sousedy :)

27. 01. 2011 6:56:51
„Kájo, byt je to fakt pěkný! V centru Brna a přesto v zeleni. Uděláš pár kroků a seš v Augecu. Uděláš další kroky navíc, a jsi v šalině na nádr. Kometa naproti, Boby naproti, Billa coby kamenem dohodil.“

Nadechne se a pokračuje: „ Všichni se tu známe, všichni spolu vycházíme. Velká koupelna. Spížka u kuchyně. Vysoké stropy, uděláš si spaní ve výšce, seš šikula, nějak si to namyslíš a spočítáš a hned máš místnost navíc.“

„A co nejbližší sousedi, na patře, jak je to, paní Lemíková?“

„No, jsou trošku hlučnější, pravda, hlavně Mařena, to víš, na Frantu šíleně žárlí, von se vrací docela pozdě z hraní. Ale cihlový zdi toho moc nepustijó!“

V duchu si říkám, bezva, jsem taky hlučnej, tak se to srovná. A myslím při tom na Technics receiwer 2x100W, CD player a reprosoustavu 3pásmových beden s basreflexem a výstupním výkonem 2x150W. Na přátele stejné hudby, divokých večírků, pařanských nocí (čti nocí probdělých u PC her) a na, logicky, dámské návštěvy.

Když jsem viděl byt, bylo mi jasné, že bez finanční a nejspíše nevratné injekce se neobejde, ale... pro vlka samotáře fakt dobré postavení (čti místo).

Plácli jsme si. Uběhlo pár týdnů. A hned první den po nastěhování jsem měl pocit, že jsem naletěl. Spokojeně si prohlížím výsledky práce zedníků a instalatérů, vybaluji drobnosti z krabic a hledám pro ně místo. Zasněně se zamyslím s bezdrátovými hifi sluchátky v ruce. Zvuk starého plechového domovního zvonku mě ze snění bezcitně probere. Vida, šmejde, tebe jsem si ještě nevšiml. No, při nejbližší příležitosti navštívím nějaký ten bauobchod a pořídím decentní gong!

Otevřu čalouněné dveře (no jo, no, myslím dopředu, dobře vím, kudy unikají zvuky do společných prostor) a..woe... kde se tady v baráku berou cikáni? Kterej blb je pustil dovnitř?

„Pán súsed, jaj, pomóžtě, televíza něidě, ja něviem, čo s ňou.“

Lemíková, ty mrcho, tohle Ti neprojde! Tak sousedi jsou trošku hluční... ano, takhle se získávají zájemci o nájemní bydlení!

Věk cikánky odhaduji tak někde mezi šedesáti a nekonečnem. Vypadá čistě, upraveně. Nahodím tedy zdvořilostní úsměv a kývu hlavou:

„Nejsem televizák, ale podívám se.“

Jsem zase o trochu klidnější, když si všimnu, že u ní v obýváku jsou všechny parkety na svém místě a nikde není otevřené ohniště. Běžící televize vysílá na všech předvolbách jednotný program pro kur domácí. Beru koaxiální kabel s koncovkou, ležící za televizí na stolku, a zasouvám zpět do televize. Hutného zvuku běžící telenovely se leknu tak mocně, že mimoděk skokem, za který by se lovící levhart nemusel stydět, opustím nejbližší prostor před televizí.

„Jaj, pánko, vy stě taký dobrý!“

Bábinka šťastně děkuje a já mizím. Až do večera zapojuji na plno svůj detektivní um i doma a zjišťuji skutečný stav věcí.

Byt dva plus jedna obývají... televizní bábinka, její dcera Mařena třicetpět až nekonečno, její manžel Franta třicetpět až nekonečno a tři dcery, osmnáct, šestnáct a čtyři. Odhad věku berte s rezervou!

Večer zas ten protivnej zvonek. Návštěvu bauobchodu přesouvám z neurčita na zítra. Franta. Takový ani velký ani malý, s knírkem a bříškem:

„Dobrý večír, súsed. Říkala matka, že jste nám opravil televizi, děkuju. Bude to stačit?“

A v ruce drží pětitisícovku. Úspěšně přemůžu chuť pozvat ho dál, jak se to dělá mezi dobrými sousedy, a peníze odmítám se slovy:

„Byl to jen vypadlej koax, asi o něj zavadila při luxování nebo tak něco.“

Rozloučíme se. V nadcházejících pár letních dnech se dozvídám další. Franta je kapelníkem nějaké větší cimbálovky. Hrají po barech i kulturních akcích, doma i ve světě. Vydělá nejspíš za měsíc víc, než já za půlroku. Zbytek rodiny žije z jeho sponzoringu. Mařena mu jeho sponzorství oplácí ukázkovou italskou žárlivostí. Večer, kdy to poprvé na Frantu rozbalí, mě utvrdí v přesvědčení... ne ne, chlapče, ty se radši nežeň. Zběsilý jekot Mařeny splňuje všechny předpoklady pro označení válečným řevem Huronů. Skvělé, tady se moje hudební produkce rozhodně ztratí!

Zvuk talíře padajícího na dlažbu, bohužel, cihelná zeď neutlumí. Druhý den, když vyrážím do práce, Franta odněkud nese balíček převázaný stužkou a kytici růží. Potkáváme se u vstupu do domu, pod okem má monokla jako panda. Smutně se usměje a pokrčí rameny. Při cestě z práce se u dveří pro změnu potkávám s osmnáctkou:

„Čau, naši trošku řádili, co?“

„Ahoj, to tedy jo. To je normálka?“

„Neee, včera se máti hodně mírnila, prej vypadáte slušně, tak aby vás moc nepoplašila!“

No nazdar! Tak to nebyla plná ekšn, to bylo jen piánko! Na sucho polknu a trošku si ji prohlídnu. Docela hezká, pomyslím si. Jakoby mi četla myšlenky, zaculí se na mě. Polknu ještě jednou, když si připomenu energetický potenciál její matky! Chýtro preč, nic pro tebe, kemo!

V sobotu naplním automatku propocenou špínou. Když dopere, nahážu prádlo do koše a vyrážím na dvůr za domem, všiml jsem si z okna spousty natažených prádelních šňůr. Prádlo porozvěsím bez kolíčků. Večer, když si na něj vzpomenu, s hrůzou v očích zjišťuju, že prádlo už někdo sklidil za mne. Bohužel mě ale zapomněl informovat o konečném místě skládky!

No, máte pravdu, přemýšlím příliš přímočaře. Rozhodně jsem ale nasadil co nejuctivější a nejpřátelštější výraz, když jsem v neděli dopoledne klepal na dveře svých sousedů. Otevřela mi bábinka:

„Ještě košil a bude to mít vyžehlené, pánko, som doma sama celé dny a nikam som sa neponáhlala.“

Stydím se. Příšerně se stydím a cítím, jak mi hoří tváře.

„Co televize, funguje?“ zakoktám, abych zakryl rozpaky, když u nich v kuchyni piju nabídnutou kávu a bábinka opravdu žehlí poslední kousek.

„Jaj, od doby, čo stě ju porychtovali, idě ako hodinky.“

Stydím se ještě doma, když perfektně vyžehlené prádlo skládám do skříně. Pustím si muziku a z okna zvýšeného přízemí vidím bábinku vycházet s nákupní kabelou ven z domu. Míří někam do města, nejde směrem k blízkému nákupnímu centru.

Bezva, přidám volume na slušný poloviční výkon. Vysvléknu se do půl těla, nasadím bezprstové fitnes rukavice a začnu si pohrávat s jednoručkami. Dostanu se do provozní teploty a začínám se lesknout potem. Jen náhodou uslyším...ding, dong. Kdybych na ten nový gong byl zvyklý, asi bych ho při cvičení a muzice nevnímal, takhle prostě zapůsobil nějak rušivě.

Činky odložím a otvírám dveře. Osmnáctka. V kraťasech, napůl rozpáraných, sotva pod zadek. Bosá s rudě nalakovanými nehty na nohách. Na rukách také. Krátký lehký top nebyl schopen zakrýt, že pod ním nemá podprsenku, v pupíku se leskne kovový šperk:

„Ahoj, jsem doma sama a přestala jít televize. Říkala babi, že tomu rozumíte.“

Fakt jsem si své sousedy rychle zamiloval ;)

Autor: Karel Boháček | čtvrtek 27.1.2011 6:56 | karma článku: 24.82 | přečteno: 1455x

Další články blogera

Karel Boháček

Názory muže za zenitem – 2. Jak často si chlapi navzájem poměřují penisy?

Odpověď na tuhle otázku je opět poměrně jednoduchá, i když nutno přiznat, že přímočarost dotazu je zdánlivě zavádějící.

20.9.2017 v 8:08 | Karma článku: 27.03 | Přečteno: 1986 | Diskuse

Karel Boháček

Názory muže za zenitem – 1. Vyspat se s chlapem na prvním rande ... nebo ne?

Netroufám si tvrdit, zda to ženy doopravdy tak často řeší či nikoliv. Nicméně mediálně se zdá, že v rámci hledání vztahu je to často diskutovaný problém.

13.9.2017 v 13:13 | Karma článku: 31.44 | Přečteno: 4275 | Diskuse

Karel Boháček

Za dobrodružstvím ostrova Marathonisi

Proslulý řecký ostrůvek Marathonisi v Jónském moři je známý i pod názvem Želví ostrov. Jednak pro svůj tvar, druhak si tady kolem jeho břehů můžete i užít pozorování vzácných želv karet.

11.9.2017 v 8:08 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 366 | Diskuse

Karel Boháček

Plavba kolem řeckého ostrova Zakynthos

Zakynthos (anglicky nebo italsky Zante) je ostrov v západní části Řecka. Nachází se v Jónském moři v kraji Jónské ostrovy. Rozloha 410 km2 a délka pobřeží 123 km z něj činí třetí největší ostrov v tomto kraji.

1.9.2017 v 8:25 | Karma článku: 23.50 | Přečteno: 927 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Bůh je Láska a Láska je Bůh

Bůh! Říkali, že trestá. Že nemá slitování. "Boj se, když nečiníš dle Jeho vůle." Děsil mě. Šokoval lačností po krvi nepřátel. Ale byl to správný výklad? Je Bůh skutečně krvechtivý a nemilosrdný?

24.9.2017 v 20:50 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 176 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Píseň o byrokracii

Další nedělní večer vám netradičně zpříjemním svým krátkým básnickým zamyšlením o tom, jak je to vlastně v té společnosti úředníků s rovností a svorností.

24.9.2017 v 20:23 | Karma článku: 5.81 | Přečteno: 135 | Diskuse

Libuse Palkova

Blondýnky

Blondýnky jsou častým terčem vtipů a středem pozornosti, ať právem či neprávem. V následujícím seznamu knih, nemůžeme proto vynechat nic z toho, co se traduje o mýtu krásné, povrchní a naivní svůdnice.

24.9.2017 v 20:16 | Karma článku: 7.48 | Přečteno: 309 | Diskuse

Kateřina Horáková

Detoxikace zvenku

Další ze skvělých tianďáckých věcí, které jsem vyzkoušela, jsou detoxikační bylinné náplasti. Při svém zhýralém způsobu života jsem se rozhodla pro očistu...

24.9.2017 v 19:09 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 210 | Diskuse

Martina Studzinská

Třída all inclusiv

...aneb malé "třídní foto", tedy popis toho, co musí český učitel v průměrné třídě zvládnout za dopoledne. Připočtěme k tomu dvě až tři hodiny odpoledne u počítače nad administrativní prací a pár hodin týdně na schůzích.

24.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 777 | Diskuse
VIP
Počet článků 749 Celková karma 23.95 Průměrná čtenost 1118

Facebook Blog iDnes

 

Největší ďáblova lež spočívá v tom, jak nalhává lidem. že ... vůbec neexistuje, 

říká autor knihy

 

Nikdy jsem to s holkama neuměl

 

a blogového projektu

 

Kraťasy

kkkkkNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.