Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aligátoří scout

25. 05. 2012 8:15:00
Bylo chvilku před západem slunce a já se na ultra lehkém a tichém vznášedle tajně pohyboval swampem.

01.jpgUltra lehké kvůli snadné manipulaci s ním na souši, tichost je nezbytností. Národní park Everglades je dobře střeženou oblastí a hluk je spojenec jeho strážců.
Rozsáhlá bažinatá oblast delty řeky Pahayokee je od moře oddělená místy těžko průchozí mangrovníkovou barierou. Přesněji řečeno je tato krajina ve skutečnosti asi 80 km širokou a jen několik málo centimetrů hlubokou řekou, která extrémně pomalu teče na jih celého poloostrova. Na své celkové 200 kilometrové cestě tvoří spád pouhé 4 metry a tím tvoří rozsáhlou bažinatou oblast. Na mnoha místech je obávaná bažinatá krajina 02.JPGpropojena s podzemními krasovými útvary, kterými stále proudí voda.
Je mimo jiné domovem aligátorů. A právě jejich kůže je můj cíl.
Abych upřesnil, já nelovím, to obstarají už mí společníci, já jsem pouze zvěd. Scout, který má vyhlédnout co nejzapadlejší slepou lagunu, dostupnou pro nás a nejlépe méně dostupnou pro strážce parku s přeci jen horší výstrojí ... scout, který má zajistit možnost tajného lovu i bezpečnost případných ústupových cest.
03.JPGŽe existují zřejmá hnízdiště přeplněná aligátory, o tom ani potom, ale ta jsou obecně známá a pokusit se tam lovit, byť v noci, rovnalo by se možnosti jít se rovnou bez zisku ... udat.
„Ďábelští hadí ptáci“ druhu anhinga, hojně se zde vyskytující, loví především ve dne a tak klapot jejich zobáků nepatří k nočním zvukům swampu. Jinak to ovšem je u aligátorů. Ti na lov vyrážejí především v noci a z jejich zubatých tlam málo co unikne. Při tom pomyšlení přejel mi po zádech mráz a otřásl jsem se. Podíval jsem se na džípíesku na svém zápěstí. Spolehlivě pomocí souřadnic automaticky zaznamenávala do čipové paměti celou trasu, kterou jsem se „vznášel“.
Až do teď jsem se pohyboval v známých místech. Ale za chvilku jeden z širších vodních koridorů dělil se do husté spleti úzkých vodních kanálů, obklopujících četné ostrůvky z travin i rozsáhlé, s unikátním mikroklimatem, 04.jpgostrovy ze stromů, zvané Hardwood Hammock. V mnohých ostrovech pod klenbou z větví skrývají se laguny shora ze vzduchu lidským zrakům ukryté a já doufal, že na nějakou takovou narazím a v případě hojnějšího výskytu aligátorů její polohu znovu spolehlivě najdu podle svých záznamů.
Asi po čtvrthodině cesty, kdy jsem se na svém vzdušném polštáři proplétal čím dál hustším porostem, narazil jsem na nepřekonatelnou barieru mohutných kořenů. Ještě chvíli a bude skoro neproniknutelná tma. Dnes tedy nebudu úspěšný.
A v tu chvíli jsem udělal chybu. Nechtěl jsem se vzdát a opustil jsem vznášedlo a proplétal se po svých mezi kořeny dřevin v touze objevit za nimi aligátoří El Dorado.05.JPG
Náhle se kmeny stromů rozestoupily a já vstoupil do vod, bezpečně ukrytých větvovím. V duchu jsem hodnotil možnost přístupu a případného lovu, i když jsem zatím nevnímal přítomnost ani jediného aligátora. Po stehna ve vodě udělal jsem ještě pár kroků a vzdálil se na metry od kořenů stromů a v tom jsem na lýtku ucítil pronikavou bolest. Instinktivně jsem se sehnul a nahmátnul něco kluzkého. Zakousnutého do mého svalu, bože! Trhnul jsem prudce rukou směrem k očím a uviděl rybku velikosti asi tak mé dlaně. V zubech ne nepodobným aligátořím měla kus mé krvácející tkáně! Na sucho jsem polknul a představil si, jak rána pod vodou krvácí a pach zranění láká všechny predátory na míle daleko!
Nestihl jsem ani domyslet a před chvílí klidná hladina laguny doslova začala vřít díky stovkám nebo tisícům rybích těl a kořeny 06.JPGstromů nad vodou, za mými zády, byly náhle nedostupně daleko! Hlavou se mi honí zkazky o piraňách v Amazonii a chci couváním uniknout před hejnem možná jejich severoamerických vzdálených příbuzných! S údivem vnímám, že se hejno nepřibližuje! Žádná další malá zubatá bestie netrhá má lýtka a tak ustupuji o další krůček a narážím nohou na kořen. Chci na něj stoupnout, uhýbá pod podrážkou boty ke dnu a do boku. Nový pokus se pomocí kořene vyhoupnout z vody na „souš“ a při něm otáčím hlavou a spouštím tak oči z hejna masožravek.07a.JPG
Mezi mnou a skutečnými kořeny, kam oko v šeru dohlédne, líně se povalují aligátoří hřbety. Občas se zavlní zubatý ocas, občas se ozve z jejich nozder tlumené frknutí ...
Když aligátoří val jako jeden muž vyrazil vpřed, skoro fyzicky jsem cítil bolest působenou drcením mých kostí v mohutných čelistech. Útočná vlna mne s absolutní nevšímavostí minula ... obojživelní predátoři se vrhli do laguny a začali se ... krmit ... Až o pár chvilek později jsem si všimnul, že jejich těla utvořila postupně se stahující smyčku, uvnitř které se bezmocně plácaly ocasy rybích dravců. Klapání čelistí a mlaskavé zvuky, vzniklé prokusováním a následným požíraných malých šupinatých lesklých těl, naplnily noční ticho... každý rybí pokus o únik byl předem odsouzen k nezdaru, čelisti po nich zuřivě a nelítostně chňapaly pod vodou i ve vzduchu.
08.JPGCelá večeře trvala několik minut a já od toho ponurého divadla nemohl odtrhnout oči. Vzduchem se šíříl pach čerstvé krve a voda laguny doslova hřála! Poslední křupnutí, poslední gejzír vody ... sakra ... měl jsem se ztratit! Stojím jako solný sloup a pozoruji scénu ... aligátoři se vydávají do všech stran ... mizí z dohledu ... několik se mi jich otře o nohy a sunou se směrem ke kořenům, odkud jsem přišel ...otáčím se a dívám se z blízka do světélkujících očí snad pětimetrového samce. Smrad rybiny z jeho pootevřené tlamy mne možná zabije dřív, než jeho zuby ... jakoby výsměšně zachrčí, otáčí se a líně se rozplyne ve tmě.
Ani nevím, jak jsem se dostal do svého airboatu a kudy jsem se vrátil k pobřeží. Zapomněl jsem na ránu na lýtku, ze které mi stále unikala krev, a když jsem uviděl světla nějakého motorového člunu, omdlel jsem...

***

09.jpg„Vstávat, proberte se, mister!“
Nechápavě se z nemocničního lůžka rozhlížím kolem sebe, usměvavá zrzavá sestřička, přísně se tvářící doktor a dva mí společníci v zorném poli.
„Málem jste vykrvácel, co vás to pokousalo? Takovou divnou ránu jsem ještě neviděl!“
Nechávám zvídavou otázku doktora bez odpovědi a ten znechuceně i se sestrou odchází.
„Člověče, kde jsi to byl? Blouzníš tu už aspoň hodinu o tajné laguně plné krokoušů, ale džípíes 10.JPGmáš zaheslovanou, tak jsme z ní zatím nemohli vytáhnout souřadnice! Bude vejvar?“
Vidím na plátně na chvilku zavřených víček ještěry, krmící se kousek od mých nohou. Světélkující oči jejich patriarchy. Jako bych znovu cítil závan rybiny! Nadechnu se a pousměju:
„Žádná zvláštní data tam stejně nejsou, to se jen v bezvědomí přání stalo otcem myšlenky.“

Venku opět zapadalo slunce ...

Naoranžovělé světlo mizelo mezi listy stromů a s ním i nazelenalý svit aligátořích očí z mých víček. Dráty plné energie se v posledních slunečních vlnách nesměle koupaly...

Posmutnělá sluneční zář všem sdělovala, že právě ze světa zmizel jen pytlácký scout a objevil se nový budoucí strážce národního parku ...

Autorem fotek je nickname PEP1. Poslal jich mnohem více, ale já s jeho svolením vybral určitý průřez, který mne zaujal. Více nebo méně jsem vybrané jednotlivé snímky poupravil a ... doplnil textem :) Při kliknutí na fotku se vám tato zobrazí v rozlišení, na které jste z blogu zvyklí :)


Autor: Karel Boháček | pátek 25.5.2012 8:15 | karma článku: 22.59 | přečteno: 1214x

Další články blogera

Karel Boháček

Názory muže za zenitem – 2. Jak často si chlapi navzájem poměřují penisy?

Odpověď na tuhle otázku je opět poměrně jednoduchá, i když nutno přiznat, že přímočarost dotazu je zdánlivě zavádějící.

20.9.2017 v 8:08 | Karma článku: 26.92 | Přečteno: 1981 | Diskuse

Karel Boháček

Názory muže za zenitem – 1. Vyspat se s chlapem na prvním rande ... nebo ne?

Netroufám si tvrdit, zda to ženy doopravdy tak často řeší či nikoliv. Nicméně mediálně se zdá, že v rámci hledání vztahu je to často diskutovaný problém.

13.9.2017 v 13:13 | Karma článku: 31.37 | Přečteno: 4270 | Diskuse

Karel Boháček

Za dobrodružstvím ostrova Marathonisi

Proslulý řecký ostrůvek Marathonisi v Jónském moři je známý i pod názvem Želví ostrov. Jednak pro svůj tvar, druhak si tady kolem jeho břehů můžete i užít pozorování vzácných želv karet.

11.9.2017 v 8:08 | Karma článku: 20.97 | Přečteno: 365 | Diskuse

Karel Boháček

Plavba kolem řeckého ostrova Zakynthos

Zakynthos (anglicky nebo italsky Zante) je ostrov v západní části Řecka. Nachází se v Jónském moři v kraji Jónské ostrovy. Rozloha 410 km2 a délka pobřeží 123 km z něj činí třetí největší ostrov v tomto kraji.

1.9.2017 v 8:25 | Karma článku: 23.50 | Přečteno: 926 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Milan Slanina

Chodící příběhy ...

Co člověk, to originál. Co člověk, to příběh. Fotit lidi, když se nedívají, je jako fotit příběhy. Kouzlo okamžiku, výraz tváře, nálada, emoce ... a uchovat ten okamžik jako něco, co už se přesně takto nebude opakovat ...

22.9.2017 v 18:01 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 167 | Diskuse

Jiří Stratil

Občas něco i naruby

Co všechno člověk po celý život dělá podle toho, co se v mládí naučil? Co ho učili rodiče, učitelé ve škole i lidé ve společnosti?

22.9.2017 v 10:30 | Karma článku: 5.28 | Přečteno: 170 | Diskuse

Martin Valina

Park Boheminium

Unikátní podívanou skýtá návštěvníkům miniaturpark Boheminium Mariánské Lázně. Do přírodní scenerie je zde citlivě zasazeno na šest desítek dokonalých miniatur významných stavebních a technických památek z celé České republiky.

22.9.2017 v 7:33 | Karma článku: 8.83 | Přečteno: 115 | Diskuse

Klára Tůmová

Tropy v Praze

Horko nám venku v dohledné době nehrozí, ale tropické rostliny jsou na některých místech k vidění celoročně. (Tak trochu Toulky časem, nebo snad Turistou v rodném městě? Tady někdo moc povídá, tak radši pššš!)

21.9.2017 v 20:45 | Karma článku: 8.14 | Přečteno: 148 | Diskuse

Martina Moudrá

Jezero Fedaia ze všech světových stran (fotoblog)

Lago di Fedaia najdete v úzkém průsmyku (46.4637503709232 N 11.8625375626254 E) mezi hřebenem Padon a impozantní Marmoladou, přímo pod zdejším ledovcem, který ho zásobuje vodou...

21.9.2017 v 12:06 | Karma článku: 18.00 | Přečteno: 420 | Diskuse
VIP
Počet článků 749 Celková karma 23.93 Průměrná čtenost 1117

Facebook Blog iDnes

 

Největší ďáblova lež spočívá v tom, jak nalhává lidem. že ... vůbec neexistuje, 

říká autor knihy

 

Nikdy jsem to s holkama neuměl

 

a blogového projektu

 

Kraťasy

kkkkkNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.