Karel Boháček

Volte babiše! Volte nebabiše! Aneb noční můry běžného voliče.

23. 05. 2017 8:08:08
Od mala jsem slýchával z okolí blízkého i vzdáleného průpovídky ve znění: “Kdo, lže, ten i krade, do pekla se hrabe.“

Politici ovšem nelžou. Nikdy. Politici se mýlí. Politici mají špatné informace. Politici litují nesprávných argumentů. Politici vyvozují pro druhé personální důsledky z pomýlených rad svých aktivních poradců. A pokud náhodou politici odstupují, zásadně řečnicky s čistým štítem.

Jestliže tedy politici nelžou, analogicky nemohou ani krást. Politici finanční toky pouze odklánějí. Politici privatizují finanční prameny. Politici dopředu či dodatečně legalizují nepolitické zisky. Politici maximalizují svá aktiva a minimalizují svá pasiva.

Peklo? Řekněme si upřímně, definuje se to místo dost blbě. Pokud by jedna z definic náhodou zněla, že peklo je politické ovzduší v naší zemi, politici se tam už hrabat nemusí. Jsou v pekle bez ohledu na případné hrabání.

A tady je zapotřebí se na chvilku zastavit a trochu rozvést ono hrabání. Hrabat lze pod sebe. Také kolem sebe. Pro sebe, ale i pro příbuzné. Hrabat lze viditelně i skrytě. Legálně i nelegálně. Když nelegálně, pak nejlépe skrytě a když bude hrozit odhalení, je zapotřebí oprášit slovní definice, jako je již zmiňované odklánění apod.

A teď mi někdo řekněte, co je lepší? Lepší pro občana nepolitika, vydělávajícího si prací a doufajícího v lepší zítřky pro své děti?

Je lepší, když je hodně vidět na toho, co hrabe a snaží se bránit v hrabání všem ostatním, protože sám chce nahrabat nejvíc? Může si nahrabat tolik, co ostatní v součtu anebo nemá šanci, ani kdyby hrabal pětadvacet hodin denně?

Anebo je lepší, když ostatní hrabou neviditelně? A bez ohledu na to, kolik si tajně nahrabou, žít v blažené nevidomosti? A když odhalovači nelegálního hrabání náhodou něco z minulosti nehrabajících politiků přeci jen něco vyhrabou, tak si říkat, že šlo o výjimku?

A nejhorší je, že já prostě sám sobě neumím odpovědět. Fakt. Ani když se snažím k tomu přistoupit takto pragmaticky, tak nevím. K relevantnímu rozhodnutí mám prostě málo informací. A k tomu všemu vnitřní přesvědčení, že jich více mít asi ani nebudu.

Volit babiše nebo tedy volit nebabiše?

Jo, a prosím vás, neříkejte mi, že nejlepší je volit ty, co nehrabali, nehrabou a nebudou hrabat. Nejsem naivní.

Jsou to jen lidi...

Takže nejspíše budeme volit ty, co mají hezké nohy. Velká ňadra dmoucí. Nebo se hezky usmívají a myslí to upřímně. Nebo rozdávají nejsladší koblihy. Nebo jsou největšími vlastenci. Možná snad jen ať nemají často virózu?

Jsme jen lidi...

Největší noční můrou pro mne ovšem je představa, že se babišové i nebabišové domluví na společném hrabání. A oni jsou toho schopní, ne, že ne, protože ...

Jsou to jen lidi...

Zvyšte článku karmu!
Autor: Karel Boháček | | karma: 30.97 | přečteno: 2397 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 26 příspěvků.
Poslední z 30. 5. 2017, 15:51

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz