Karel Boháček

Pašerácká loď ztroskotala na pláži Navagio ostrova Zakynthos. Anebo ne?

29. 08. 2017 13:57:40
Zakynthos známý také jako „Květ východu“ láká turisty svými vůněmi, tajemnými mořskými jeskyněmi, hojným výskytem karet a samozřejmě i nádhernými plážemi, mnohdy dostupnými pouze z moře.

Na severozápadním pobřeží ostrova se nachází snad nejčastěji fotografovaná a opravdu velmi fotogenická pláž, obklopená strmými útesy.

Kromě své polohy a docela rychlého přístupu do hlubšího moře, vhodného ke koupání v čistě průzračné tyrkysově modré vodě, je však tato pláž zajímavá i něčím jiným. Nachází se zde ztroskotaná loď Panagiotis, na jejíž rezavý vrak se chodí dívat téměř všichni turisté, kteří se dostanou na ostrov Zakynthos. také si ji díky tomu turisté vyzdobili kameny s nápisy i různými graffiti.

Kontrast bílého štěrkovitého písku s hladkými oblázky a tyrkysově modrého moře, díku světlu slunce i stínům vysokých útesů, vyvolává až takový barevný dojem, jako by se návštěvník nacházel nikoliv v přírodě, ale na digitálně upravené fotografii.

Panagiotis je běžné řecké mužské jméno, ale kolem lodě s tímto názvem vzniklo několik teorií. Oficiální verze, kterou uslyšíte od turistických průvodců, je následující.

V roce 1980 byla tato loď, pocházející z Turecka, pronásledována řeckým vojenským námořnictvem pro podezření z pašování alkoholu, cigaret a bílého masa (prostitutek) na ostrov Zakynthos. Během bouřky však kapitán pro špatnou viditelnost ztratil kontrolu nad kormidlem a loď v malé zátoce s vysokými útesy ztroskotala.

Pašeráci možná byli, možná ne, potrestáni a místní obyvatelé? Velmi dlouho se opíjeli a holdovali nikotinu ...zcela zdarma, protože dříve, než se nákladu zmocnily úřady, stačil se "vypařit".

Po této události přejmenovali Řekové pláž, která do té doby nesla název Agios Georgios, na Navagio, což se "překládá" různě, třebaZátoka pašeráků. Někdy zase jako Vrak lodi, jindy jakoPláž ztroskotání.

Další teorií je, že vrak lodi nechala na pláž umístit řecká vláda, aby na toto místo přilákala více turistů. Co myslíte, co je více pravděpodobné?

Nejvíce nádherných fotek této pláže najdete například pomocí internetového vyhledávače z vyhlídky na až 200 metrů vysokém útesu. Já si tenhle hodně profláknutý záběr odpustím, v galerii najdete obrázky z lodi a přímo z pláže.

Zvyšte článku karmu!
Autor: Karel Boháček | | karma: 24.25 | přečteno: 1420 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 32 příspěvků.
Poslední z 1. 9. 2017, 9:37

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz