Karel Boháček

Plavba kolem řeckého ostrova Zakynthos

1. 09. 2017 8:25:49
Zakynthos (anglicky nebo italsky Zante) je ostrov v západní části Řecka. Nachází se v Jónském moři v kraji Jónské ostrovy. Rozloha 410 km2 a délka pobřeží 123 km z něj činí třetí největší ostrov v tomto kraji.

Terén ostrova Zakynthos, nazývaného někdy „Ostrov vůní“, se mění od úrodných nížin na východě po hory na západě; moře lemují skalnaté útesy. Nejvyšší hora se jmenuje Vrachionas a dosahuje výšky přes 750 m.

Hlavním městem je Zakynthos někdy též zvaný Chora, nachází se na východním pobřeží ostrova. Žije v něm přibližně 10 tisíc obyvatel z celkových 40 tisíců. V přístavu na první pohled upoutá věž kostela svatého Dionýsa, která zvlášť vynikne osvětlená v noci. Nachází se zde i části staré benátské pevnosti. Současná podoba města je však z velké části výsledkem rozsáhlých přestaveb a rekonstrukcí, které byly nutné po ničivém zemětřesení v r. 1953.

K ostrovu neodmyslitelně patří zálivy s průzračně modrou vodou a vrak lodi na západním pobřeží. Mezi vyhledávané patří záliv Navagio či tzv. Blue Caves neboli Modré jeskyně, kam se lze dostat pouze lodí.

Všudypřítomná bujná zeleň, květy hrající všemi barvami, tyrkysové moře, písčité pláže, potápění s mořskými želvami, plavání v tajemných jeskyních, vraky lodí na západním pobřeží, surfování, jachting, horské pěší túry, horké klima, výlety za vzácnými tuleni, stoleté vesničky s poklidným rytmem života, množství kostelů, klášterů a historických památek, to vše je zde možné nalézt.

Plážím dostupným z pevniny i pouze z moře je společné krásné azurové moře, pestrá krajina v okolí, zlatavý písek a západy slunce, které berou dech. Nejznámější letoviska jsou Argassi, Alykes, Alykanas, Banana, Gerakas, Kalamaki, Laganas (proslavená jako líheň vzácné karety obrovské), Limni Keri, Navagio, Tsilivi a Planos.

Neprohloupíte návštěvou časem zapomenutých vesnic, ke kterým patří Volimes (známá díky tradičním řemeslům), Maries (do ní prý přinesla Máří Magdalena křesťanství) nebo Maherado (nachází se v ní kostel s kouzelnou ikonou černé madony). Vesnice Katastari je nejvhodnější pro pozorování typického života pro tuto oblast.

Na západním pobřeží se nachází Modré jeskyně se zářivě blankytnou vodou a u jihovýchodního pobřeží nedaleko Strofádských ostrovů se nachází nejhlubší mořský příkop ve Středozemním moři, který dosahuje hloubky neuvěřitelných 4,5 kilometru.

Toliko krátký popis z wikipedie.

Plavba začala i skončila v přístavu hlavního města Zakynthos. Galerie fotografií, pořízená vesměs z lodi, plná krás moře, pobřeží i opálených těl ... pomůže udělat si důkladnější obrázek.

Zvyšte článku karmu!
Autor: Karel Boháček | | karma: 23.81 | přečteno: 955 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 42 příspěvků.
Poslední z 17. 9. 2017, 19:54

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz