Karel Boháček

Za dobrodružstvím ostrova Marathonisi

11. 09. 2017 8:08:08
Proslulý řecký ostrůvek Marathonisi v Jónském moři je známý i pod názvem Želví ostrov. Jednak pro svůj tvar, druhak si tady kolem jeho břehů můžete i užít pozorování vzácných želv karet.

Na pláži na tomto ostrově (stejně jako na plážích Kalamaki a Laganas ostrova Zakynthos) samice karety obecné kladou vejce do písku. O mláďata se nikdo nestará a pravděpodobně se dospělosti dožije pouze každá tisící želvička. Karety jsou dokonale přizpůsobené životu v moři a poté, co se dostanou do vody se na souš vracejí pouze samice naklást znova vejce a to na tu samou pláž, kde se kdysi vylíhly.

Praktická linie mezi jejich ochranou a finančními zisky z turismu různě křivolaká ...

Národní mořský park Zakynthos je dlouhodobě podfinancován. Situace je však alespoň monitorována, hnízda želv jsou viditelně označena, byla stanovena pravidla pro pohyb po národním parku a po chráněných plážích. V době líhnutí želviček se po plážích pohybují i strážci. Na pláže, kde hnízdí želvy, se například nesmí vstupovat mezi západem a východem slunce, hrabat v písku a používat slunečníky zapíchnuté do písku. Nesmí se zde používat jakákoliv vozidla nebo v noci používat jakákoliv osvětlení. Z tohoto důvodu je omezený i provoz letiště na denní dobu (v noci se nelétá). Hodně důležitá je ohleduplnost turistů.

Průměrný dospělý jedinec karety obecné měří cca 90 cm a váží kolem 135 kg, ačkoliv byli objeveni i jedinci dorostlí až 270 cm a vážící více než 454 kg. Barva kůže je v rozmezí žluté až hnědé a krunýř je typicky hnědý až načervenalý.

Ostrov je převážně skalnatý a krom pláží nadchne i krásnými jeskyněmi.

Vypluli jsme z přístavu Port Sostis v oblasti Laganas. Vede odtud také "pevná cesta" po dřevěném molu na soukromý ostrůvek s barem Cameo Island. Zde se lze z malé pláže dostat do míst, kde na dně mělkého moře přes den pospávají karety. Kolem ostrova Marathonisi s přestávkou na koupání v jeskyních jsme prosvištěli až k dalším jeskyním protějšího poloostrova Keri Cave.

Zvyšte článku karmu!
Autor: Karel Boháček | | karma: 21.90 | přečteno: 404 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 28 příspěvků.
Poslední z 13. 9. 2017, 18:58

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz